Strona gminy Łapanów

Rada Gminy

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

..

Licznik odwiedzin

6403627 -gości od 2008r

__________________

Materiały w postaci zdjęć i filmów zamieszczone na stronie internetowej Gminy Łapanów stanowią własność gminy i to gmina ma do nich pełnię praw na każdym polu eksploatacji w związku z czym wszelkie ich wykorzystanie, utrwalanie, obróbka i powielanie za pośrednictwem dowolnego medium wymaga zgody gminy.
Uczcili Żołnierzy Wyklętych oraz św. Jana Pawła II PDF Drukuj
Oceny: / 8
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Grzegorz Statek   
07.03.2017.
 4 marca 2017 r. w Gminie Łapanów odbyły się dwa wydarzenia: najpierw Piłkarski Halowy Turniej Pamięci Żołnierzy Wyklętych, po nim akcja pn. „Śladami obecności św. Jana Pawła II”. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej prof. Józef Brynkus oraz Wojewoda Małopolski Józef Pilch.
Uroczystości ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się pod Grabowcem, w miejscu, w którym oddział „Żandarmeria” dowodzony przez kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwę” urządził 31 marca 1946 r. zasadzkę na komunistów wracających z wiecu w Łapanowie. Pod brzozowym krzyżem kwiaty złożyli: Poseł na Sejm RP prof. Józef Brynkus wraz z asystentem, Wójt Gminy Łapanów Robert Roj wraz z dyrekcją Publicznej Szkoły Podstawowej w Łapanowie, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Michał Paszkot wspólnie z prezesem LKS Piast Łapanów, delegacja kapitanów drużyn biorących udział w turnieju, działacze klubów z Niegowici, Mikluszowic i Świątnik Górnych.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się na hali sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz przemówieniem wójta Roberta Roja. Następnie prof. Józef Brynkus wygłosił niezwykle interesującą prelekcję poświęconą Żołnierzom Wyklętych, których wielokrotnie nazwał również Żołnierzami Niezłomnymi. W trakcie prelekcji wskazał m.in. motywy, którymi kierowali się Żołnierze Podziemia Niepodległościowego w swojej walce z komunistycznym okupantem. Ukazał brutalne metody walki z Żołnierzami Wyklętymi, a także próbę wymazania ze świadomości społecznej pamięci o nich w okresie PRL.
W dalszej części drużyny przystąpiły do zmagań sportowych. Wyniki meczów rozgrywanych w ramach Piłkarskiego Halowego Turnieju Pamięci Żołnierzy Wyklętych:
Piast Łapanów - Promień Mikluszowice 0:0
Zieloni Niegowić - Akademia Sportu Świątniki Górne 1:1
Piast Łapanów - Zieloni Niegowić 0:0
Promień Mikluszowice - Akademia Sportu Świątniki Górne 2:0
Piast Łapanów - Akademia Sportu Świątniki Górne 1:0
Zieloni Niegowić - Promień Mikluszowice 0:1
    I miejsce w turnieju wywalczyła drużyna Promienia Mikluszowice (7 pkt), II miejsce zajął Piast Łapanów (5 pkt), na III uplasowali się Zieloni Niegowić (2 pkt), IV miejsce przypadło w udziale Akademii Sportu Świątniki Górne (1 pkt). Najlepszą bramkarką została uznana Anna Wyporek (Zieloni), najlepszą zawodniczką Daria Niedziela (Promień), najlepszym strzelcem Klaudia Olipra (Promień). Konkursy umiejętności zakończyły się następującymi wynikami:
Żonglerka:
1. Agnieszka Góra (Akademia)
2. Julia Bednarska (Piast)
3. Kamila Duda (Piast)
Rzuty karne:
1. Anna Cąber (Zieloni)
2. Ewelina Kasprzyk (Piast)
3. Karolina Klaś (Akademia)
Test sprawności piłkarskiej:
1. Julia Bednarska (Piast)
2. Alicja Duda (Piast)
3. Zuzanna Kuźma (Piast)
W ramach meczów rozgrywanych przez dziewczynki z roczników 2008-2011 Akademia Sportu Świątniki Górne dwukrotnie pokonała drużynę Piasta Łapanów.
Nagrody drużynom rywalizującym w Piłkarskim Halowym Turnieju Pamięci Żołnierzy Wyklętych wręczał radny powiatowy Ryszard Drożdżak wraz z prezesem Piasta Pawłem Dańcem, a także wiceprezes Robert Hybel i skarbnik Maciej Kasprzyk.
Jedną z dwóch części wydarzenia pn. „Śladami obecności św. Jana Pawła II” był mecz piłkarski pomiędzy Warsztatem Terapii Zajęciowej z Łapanowa, wspieranym przez piłkarki Piasta Łapanów, a Towarzystwem Sportowym „Sokół” z Kielc. Po solidnej rozgrzewce obie drużyny wyszły na mecz niezwykle zdeterminowane, z wolą zwycięstwa. Po interesującym meczu, w którym goście z Kielc zaprezentowali swoją wyższość, prezes Paweł Daniec ze skarbnikiem Maciejem Kasprzykiem wręczyli drużynom piękne puchary i medale.
Ostatnim akordem sobotnich wydarzeń był mecz pomiędzy Reprezentacją Polski w Futsalu 35+ i oldbojami Piasta Łapanów. Drużyny wyprowadzili na boisko członkowie Towarzystwa Sportowego „Sokół” Kielce. Po odśpiewaniu Hymnu Polski oraz utworu „Barka” rozegrano mecz, który był częścią akcji pn. „Śladami obecności św. Jana Pawła II”. Mecz zakończył się zwycięstwem reprezentacji Polski 15:5. Puchary i medale wręczyła Przewodnicząca Rady Gminy Celina Jacewicz wraz z prezesem Piasta Pawłem Dańcem.


Tekst: Mirosław Drożdż
Zdjęcia: Mirosław Drożdż, Konrad Pospiech
 
© 2017 Strona Gminy Łapanów